wtorek, 20 listopada 2018

Canti Spazializzati #4: _ - _ - _ / Biel / Friz / MUKA / Sember



Czwarta edycja Canti Spazializzati to pierwsza wizyta w Sali Kameralnej wrocławskiego Impart i próba użycia oktofonicznego systemu nagłośnieniowego. W programie debiut duetu _ - _ - _, stawiających odważne kroki młodych wrocławskich DJ'ek i DJ'ów w autorskiej formie wizualno-dźwiękowej. Goście z Krakowa - również duet MUKA to wschodząca gwiazda oficyn Mik Musik i Audile Snow paszka oraz K-cha, artystka wizualna i dźwiękowa. ich nowa płyta ukazała się niedawno nakładem Pointless Geometry. Przedstawiciele wrocławskiej sceny konceptualnej post-improwizacji - Michał J. Biel i Michał Sember - przygotowali nowe utwory elektroakustyczne, oparte nie tylko na technikach spatializacji, ale i niecodziennych użyciach instrumentów akustycznych. Koncert rozpocznie polska premiera słuchowiska jednej z bohaterek radioartowego numeru Glissanda #35 - "Collecting Clocks and Losing Time" (2012-13) Anny Friz nagrodzoną Prix Palma Ars Acoustica. Redaktor Jan Topolski wprowadzi w tematykę numeru.


_ - _ - _
_ dezorientowanie 
-orientowanie
_ narzucanie kadru
-nastawianie uszu
_ cisza jako pauza
-cisza po pauzie
_ - _ - _ = Pfff (https://www.mixcloud.com/radioluz/luz_air-21-pff-dj-set-live-on-radio-luz/) + Tasiemiec (https://www.facebook.com/audycjatasiemiec/)


Michał Biel
Pozostając pod silnym wpływem postaci Luca Ferrari, przygotowałem półotwartą kompozycję na saksofon barytonowy, werbel oraz nagrania terenowe. Kompozycja ta to swego rodzaju zbiór , ekspozycja - prowadzi przez labirynt cytatów odbitych w tafli moich estetycznych poszukiwań, odsyła słuchacza do pewnych właściwości i znaczeń cytowanego wspomnienia czy wyobrażenia. To moja próba odrzucenia punktów odniesienia, podania materiału dźwiękowego do obserwacji i wprowadzenia słuchacza w ryzykowny dryf.
Michał Biel - wrocławski saksofonista i kompozytor. Swoje prace w znacznym stopniu opiera na samym procesie formowania dźwięku, powtarzaniu i utrwalaniu pewnych zjawisk dostosowanych lub inspirowanych właściwościami akustycznymi instrumentu oraz danej przestrzeni. Na wciąż pogłębiających się zakolach wyobraźni porusza temat idei czysto estetycznego doświadczenia dźwiękowego, stawiając fizyczną obecność dźwięku jako główną wartość. Aktualnie korzysta z uroków Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze, komponuje,nagrywa oraz improwizuje z przedstawicielami tamtejszej sceny. Ściśle związany z Wrocławiem oraz Poznaniem. Współtworzy grupy takie jak: Bachorze, Cococlock, BIELGAARD , Monolith Trio, trio performatywne z tancerzem butoh Michiyasu Furutani oraz mezzosopranistką Yuri Mizobuchi. Instrument przewodni: saksofon barytonowy.
https://soundcloud.com/micha-jerzy-ga-gin/ 


Anna Friz
Kanadyjska artystka i badaczka poruszająca się na przecięciu sztuki dźwięku i radio artu. Autorka słuchowisk, instalacji i performensów, w których radio jest źródłem, tematem i medium, a tematem problemy kultury medialnej i środowiska naturalnego. Komponuje dla kina, tańca i teatru. Wykłada dźwięk na Uniwersytecie California Santa Cruz, tytuł jej pracy doktorskiej to "The Radio of the Future Redux: Rethinking Transmission Through Experiments in Radio Art.". Jej obszerny tekst o kanadyjskiej niezależnej radiofonii ukazał się w radioartowym numerze magazynu Glissando. Na Canti Spazializzati zaprezentujemy jej wielokanałową kompozycję "Collecting Clocks and Losing Time" (2012-13) nagrodzoną Prix Palma Ars Acoustica.
http://nicelittlestatic.com/
https://soundcloud.com/annafriz


MUKA
Paszka + K-cha = MUKA (?) sound collage (?) idm (?) Ogólnie Kacha jest z Gliwic, a Szymon z Krakowa. Projekt powstał pod wpływem wieczorków muzycznych, kiedy to odsłuchiwaliśmy sobie kasetki z eksperymentalną elektroniką. Muzykę robimy spontanicznie w domku. 
https://soundcloud.com/mukamukamuka


Michał Sember
Poszukuje swojej drogi w graniu na gitarze elektrycznej z dala od akademickich standardów. Aby uzyskać charakterystyczne brzmienie używa rozszerzonych technik i preparacji instrumentu. Jest również zainteresowany łączeniem muzyki improwizowanej z innymi dziedzinami sztuki, czego owocem jest np. projekt z tancerką/performerką Anną Bogdanowicz. 
https://soundcloud.com/micha-sember



Plakat - Karolina Pietrzyk (http://karolinapietrzyk.info/) + Mateusz Zieleniewski (http://www.mzieleniewski.com/)


Strona wydarzenia.

Polish Soundscapes



We wrocławskim Centrum Sztuki WRO otwarcie wystawy przygotowanej przez Marcina Barskiego i Marcina Dymitra, prowadzących Instytut Pejzażu Dźwiękowego . Wystawa przedstawia szeroką perspektywę i różnorodność zainteresowań polskich artystów i badaczy wykorzystujących nagrania terenowe i koncepcję pejzażu dźwiękowego jako cel i środek swojej twórczości. Wśród prezentujących się artystów znajdziecie wielu autorów soundscape'owego numeru Glissanda #26.
W trakcie wernisażu zaprezentowana będzie kompozycja bazująca oczywiście na nagraniach terenowych Czarny Latawiec, a wystawa tradycyjnie obudowana jest serią wykładów, projekcji i spacerów dźwiękowych.