czwartek, 28 marca 2019

Canti Spazializzati #5 Bednarczyk / Beniovska / Borowski / LaBarbara



Na weekend zamknięcia wystawy Odjazd. Wystawa w nowej galerii BWA Wrocław Główny odbędzie się koncert Canti Spazializzati #5, który jednocześnie będzie też podsumowaniem gościnnej wizyty w nowej przestrzeni BWA Wrocław oraz pierwszego z tegorocznego cyklu warsztatów poświęconych wykorzystaniu cyfrowo-analogowych instrumentów i urządzeń DIY do wielokanałowych realizacji dźwiękowych.

W trakcie wydarzeń Canti Spazializzati #5 będziemy aktywnie wykorzystywać przestrzeń odsłuchową z jej 4-sekundowym pogłosem, 8-kanałowym systemem nagłośnieniowym i 400-elementowym Wielkim Pragotronem ( https://bwa.wroc.pl/2017/09/11/wielki-pragotron/ , https://www.youtube.com/watch?v=P-kJQKj5Jag ) zaprojektowaną dla części wystawy grupowej Odjazd. Wystawa w nowej galerii BWA Wrocław Główny wspólnie przez Czarnego Latawca, Karolinę Pietrzyk, Krzysztofa Tyszeckiego i Mateusza Zieleniewskiego pod kuratelą Katarzyny Roj.

W trakcie koncertu Piotr Bednarczyk, Beniovska, Jędrzej Borowski zaprezentują premierowe kompozycje wielokanałowe z wykorzystaniem właściwości akustycznych przestrzeni odsłuchowej BWA Wrocław Główny oraz WIelkiego Pragotronu Spacjalizowanego. Koncert tradycyjnie otworzy projekcja i omówienie wielokanałowego utworu “na taśmę”. Tym razem będą to kompozycje Joan La Barbary - słuchowisko “A Different Train” (1998) do tekstu Melody Sumner Carnahan (jednej z pilniejszych uczennic Johna Cage’a , okrzykniętej przez krytykę “najbardziej muzyczną prozatorką od czasów Gertrudy Stein”) oraz wielokanałowe rzeźby dźwiękowe na głos i syntezator z lat 70.


ARTYŚCI:
Piotr Bednarczyk - Urodził się w 1994 roku w Koszalinie. Obecnie studiuje kompozycję pod kierunkiem Cezarego Duchnowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jego utwory były wykonywane na festiwalach muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Sala Słuchowa czy New Music Week. Jako kompozytor koncentruje się głównie na muzyce elektroakustycznej, silnie koncentrując się na poszukiwaniu nowych brzmień, dzięki czemu wykorzystuje niekonwencjonalne techniki produkcji dźwięku i elektroniki na żywo.
https://soundcloud.com/piotr-be/

Paulina Czerek (Beniovska) - artystyczna dusza, reprezentująca Trójmiasto i ekipę Gnojki. Od niedawna, z coraz większą częstotliwością można ją usłyszeć na lokalnym gruncie. Definiuje to co zamyka się (a formalnie pozostaje otwarte) w pojęciu eksperymentu. Czy miksując numery, czy produkując własne kompozycje. W formie DJ-skiej, szczególnie wyróżnia ją połączenie: IDM, electro i progressive dark mayo. Gdy produkuje zaś, nieograniczone kolaże, powstałe chociażby za pomocą field recordingu.
https://soundcloud.com/benia-beniowska

Jędrzej Borowski:
Inżynier dźwięku, artysta dźwiękowy, performer. Od 2014 roku związany ze śląską sceną muzyki elektronicznej, uczestnik warsztatów i sesji Biura Dźwięku Katowice. Tworzy improwizowane słuchowiska i kolaże oparte na nagraniach terenowych oraz znalezionych i splądrowanych dźwiękach. Wynikiem tych działań była kaseta pt. "Układy niestabilne" wydana w 2016 roku nakładem wydawnictwa Pionierska Records.
https://soundcloud.com/jborowski/

Joan La Barbara
Kompozytorka i artystka dźwiękowa, wizjonerka rozszerzonych technik wokalnych, nestorka eksperymentu dźwiękowego w muzycznym minimalizmie. Pierwsza i jedna z najważniejszych interpretatorek utworów wokalnych takich kompozytorów jak John Cage, Robert Ashley, Morton Feldman, Philip Glass, Steve Reich, Alvin Lucier, and Morton Subotnick. Jej utwory wokalne i instalacje dźwiękowe wychodziły daleko poza tradycyjne medium muzyczne, stale współpracowała z takimi artystami jak Kenneth Goldsmith, Peter Gordon, Bruce Nauman, Steina, Woody Vasulka, Lawrence Weiner.
http://www.joanlabarbara.com/




Plakat i identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk (http://karolinapietrzyk.info/ ) + Mateusz Zieleniewski (http://www.mzieleniewski.com/ )

Kurator: Daniel Brożek
Zespół produkcyjny i PR: Martyna Woch, Mateusz Sabela
Organizator: Fundacja Pozytywka,
Współorganizator: BWA Wrocław Główny

Koncert i warsztaty współfinansowane ze środków Miasta Wrocławia
www.wroclaw.pl