czwartek, 3 października 2019

Canti Spazializzati #7 Jarząb / Kucharczyk / Kreis / Słowik+Chrzan


Zapraszamy do Dizajn BWA Wrocław - Żyjnia na koncert muzyki eksperymentalnej na wielokanałowym nagłośnieniu.

Canti Spazializzati to cykl warsztatowo-koncertowy poświęcony teoriom i praktykom muzyki eksperymentalnej, skupiony na koncepcjach uprzestrzenniania kompozycji dźwiękowych stworzonych dla wielokanałowego nagłośnienia. Łączy ideę prezentacji nowych projektów muzycznych z umożliwieniem artystom rozwijania przestrzennych aspektów kompozycji dźwiękowej i stworzeniem platformy współpracy pomiędzy młodymi muzykami, kompozytorami i artystami dźwiękowymi.

W programie koncertu:

Wojciech Kucharczyk plays EARLY MOŁR – słuchowisko akuzmatyczne oparte na historii grupy MOŁR, w wersji reżyserskiej.

Edyta Jarząb - "Czekając na Dianę/Waiting for Diana" – wielokanałowa instalacja/słuchowisko performatywne na głos, ciało, mikrofony, elektronikę magnetofon szpulowy i nagrania terenowe zrealizowane w Mathare w Kenii.

"Diana Adhiambo jest poetką z Nairobi. Czekam na to aby nagrać jej głos kiedy czyta swoje wiersze. Diana nie przychodzi bo pracuje, albo idzie do kościoła, albo właśnie przywieźli wodę, a przez tydzień nie było. Czekam, słucham i nagrywam głosy. Głosy kobiet: ładne, ciepłe, prawie niesłyszalne, wyolbrzymione i monstrualne"

Jan Chrzan / Sylwia Słowik – słuchowisko poświęcone nadziei. To dźwiękowa opowieść wysyłająca wam szczery uśmiech w czasach głębokiego kryzysu. Słuchając jej stworzymy atmosferę wspólnoty, która, jeśli wszystko się uda, zostanie z nami także po opuszczeniu Żyjni.

Paweł Kreis – generatywna kompozycja na dodekahedron.

Koncert odbędzie się w Żyjni, przestrzeni w galerii Dizajn BWA Wrocław inspirowanej nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych, która na co dzień oferuje wytchnienie w centrum miasta. Jest też miejscem spotkań, współczesnym salonem miejskim, w którym realizowane są wydarzenia w ramach programu edukacyjnego i społecznego instytucji.

WSTĘP:
Drzwi otwarte od 18:30-18:45 (punkt!), ŻYJNIA pomieści max. 30 os, więc decyduje kolejność przyjścia.

O artystach:

Wojciech Kucharczyk (1969) – muzyk przygodowy, podróżnik, dizajner, rysownik. Ma na koncie dziesiątki płyt, wiele wystaw, książki, albumy, projekty, akcje. Koncertował w wielu krajach świata, na czterech kontynentach. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik.Musik. Najbardziej znane muzyczne zjawiska, w których bierze/brał udział to Mołr Drammaz, The Complainer, Retro*Sex*Galaxy, HWDJazz, Iron Noir… Często także występuje solo pod własnym nazwiskiem. Kurator sceny Carbon na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Członek Międzygalaktycznego Ruchu Oporu Przeciwko Samiwiecieczemu. #resist Wiecznie początkujący ogrodnik, czasem ostatnio malarz.
https://soundcloud.com/mikarchives
https://mikmusikarchive.bandcamp.com/

Edyta Jarząb, artystka dźwiękowa, performerka. Uczyła się metody „głębokiego słuchania“ z Pauline Oliveros, wokalnego systemu hindustani raga w Waranasi, w Indiach. Interesuje się ludzkim głosem, jako pomostem między sferą publiczną a prywatną, słuchaniem i improwizacją jako praktyką społecznego oporu. Jest autorką tekstu „More bark, more bite” w publikacji „Warsound. Warszawa” wydanej w Cenrum Sztuki Współczesnej w Warszwie oraz „Notes Towards Vaginal Listening” razem z włoską artystką Anną Raimondo w zbiorze „The Middle Matter. Sound as interstice” wydanej Q-O2 w Brukseli. Współtworzyła cykl „Śpiew Syren” towarzyszący wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Brała udział w wystawach zbiorowych w Centrum Sztuki Współczesnej: „Gotong Royong”, „Czekając na kolejne przyjście/Waiting for another coming”, „Zjednoczona Pangea” w Muzeum Sztuki w Lodzi, w wystawie „Post-Peace” w Wurrt. Kunstverein Stuttgarcie, sympozjum „Sound and Participation” w Brukseli, festiwalu Odrathek/Musarc w Londynie oraz sesji „Untraining the Ear” w SAVVY Contemporary w Berlinie.
Razem z grupą performatywną ETC brała udział w Warszawskiej Jesieni, oraz festivalu Musica Privata, realizując awangardowe partytury dźwiękowo-ruchowe. Tworzy przestrzenie dźwiękowe w teatrze tańca i w filmie. Razem z artystką dźwiękową FOQL rozwija improwizowany live act Mother Eart’s Doom Vibes, podczas rezydencji w Biurze Dźwięku w Katowicach czy festiwalu Unsound w Krakowie.
Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie, oraz Radio Ushirika w Mathare, w Kenii.
https://www.mixcloud.com/RadioUshirika/radio-ushirika-w-radiu-kapitałquestion-everything/

Paweł Kreis – inżynier systemów audio, twórca sygnałów, które rzekomo mogą być nazwane muzyką
http://soundcloud.com/detouchment

Janek Chrzan (1998) – od kilku lat związany z regime brigade, Radiem LUZ i projektem Uczulenie. Autor audycji Tasiemiec, obecnie prezentujący różne dźwięki pod pseudonimem rábano picante. Jako aspirujący producent porusza się po polach bliższych akustycznym eksperymentom, field-recordingowi i ambientowi.
https://soundcloud.com/luxxia/luksja-mix-09
https://soundcloud.com/bas-kolektyw/baspodcast023

Sylwia Słowik – eksperymentalna DJ’ka i artystka dźwiękowa
https://soundartforum.bandcamp.com/track/obieg-circuit
https://www.mixcloud.com/regimebrigade/audycja-regime-radioluz-s05-e24/


O Canti Spazializzati
Cykl warsztatowo-koncertowy poświęcony teoriom i praktykom muzyki eksperymentalnej skupionym na koncepcjach uprzestrzenniania kompozycji dźwiękowych stworzonych dla wielokanałowego nagłośnienia. Łączy ideę prezentacji nowych projektów muzycznych z umożliwieniem artystom rozwijania przestrzennych aspektów kompozycji dźwiękowej i stworzeniem platformy współpracy pomiędzy młodymi muzykami, kompozytorami i artystami dźwiękowymi. Cykl jest kontynuacją idei Canti Illuminati Festivalu poświęconego prezentacji nowych zjawisk w muzyce elektronicznej oraz wrocławskiej tradycji kwadrofonicznej (prezentowanej w rozbudowanym programie podczas 14. edycji Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival).

Na rok 2019 organizatorzy przygotowali program czterech sesji warsztatowych, w trakcie których nasze słuchaczki i słuchacze nabędą praktyczne umiejętności z dziedziny eksperymentu dźwiękowego. Nauczymy się samodzielnie tworzyć i budować analogowo-cyfrowe obiekty i instrumenty dźwiękowe, poznamy techniki pracy z komputerem jako studiem nagraniowym i narzędziem kompozycyjnym. Dowiemy się jak kreować przestrzeń dźwiękową przy pomocy wielokanałowego nagłośnienia, jak i samodzielnie zbudować taki system w domowych warunkach. Udział w warsztatach jest bezpłatny i otwarty, jednak z racji ograniczonej ilości miejsc prowadzimy zapisy i wybór zgłoszeń. Zależy nam na udziale osób, które są zdecydowane na udział w pełnym cyklu warsztatowy, jak i będa chciały zaprezentować efekty swojej pracy podczas naszych koncertów. W zgłoszenia prosimy o krótkie uzasadnienie chęci udziału w warsztatach i opisanie swojego dotychczasowego dorobku muzyczno-dźwiękowego.

kurator: Daniel Brożek

organizator: Fundacja pozyTYwka

współorganizator: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Wrocławia | www.wroclaw.pl