W roku pandemicznym 2020 prezentacje utworów wielokanałowych muzyki eksperymentalnej Canti Spazializzati odbędą się w zmienionej formule. Wspólnie z galerią Dizajn BWA Wrocław w przestrzeni miejskiego społecznego zdroju przygotowaliśmy system nagłośnieniowy oraz program akuzmatycznych projekcji dźwiękowych pod nazwą Radio Żyjnia. Będą się one odbywać codziennie w dwóch godzinnych slotach (12:00 i 17:00). Z racji reżimu sanitarnego w galerii może przebywać jednocześnie 6 osób, program będzie zmieniany co miesiąc.
Radio Żyjnia jest nie tylko formułą przestrzeni dźwiękowej dla miejskiego sanatorium. W wybranych przez nas utworach staramy się poruszać zagadnienia wpisane w naturę tego miejsca, jak głęboka adaptacja i praktyki artystyczne w dobie kryzysu klimatycznego, związanych z nimi ideom pogłębionego słuchania (deep listening) czy ekologii i pejzażu dźwiękowego (soundscape). W programie znajdą się kompozycje premierowe, przygotowane specjalnie na nasze zaproszenie, jak i utwory oddające stan współczesności rozszerzone dla naszego systemu nagłośnieniowego. Kontynuujemy też prezentacje kompozycji z kanonu tradycji przestrzennego eksperymentu dźwiękowego.
Część prezentowanych przez nas prac jest również próbą kreacji dźwiękowej opartej na wizji Neutrdromu Jerzego Rosołowicza - przestrzeni dla działań neutralnych, celowo unikających narracyjności, znaczenia i intencjonalności na rzecz pracy w procesie, bliskich naturze i idei współistnienia wszystkich istot, zrodzonych ze samoświadomości bliskości samozagłady. Ta powstała w 1967 roku praca jest jednym z niewielu przykładów polskiej sztuki konceptualnej odwołującej się do zjawisk dźwiękowych. Prezentacje tych utworów są częścią Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław '70
Program:
intro: medytacja dźwiękowa wg Pauline Oliveros
Beniamin Głuszek - Fale neutralne (2020), prapremiera / 10:00
Marta Śniady - Ore (2015) / 4:44
Pauline Oliveros - Sayonara Sirenade 20/21 (1966/2001) / 4:26
Bartek Kujawski - Psychomachia (quadraphonic mix) (2020), prapremiera / 30:01
Bartek Kujawski - Psychomachia (quadraphonic mix) (2020) 30:01
Ta postmodernistyczna rzeźba dźwiękowa w wersji stereofonicznej została opracowana w 2018, zrealizowana w 2019, a wydana na kasecie w 2020 roku przez Pointless Geometry. Instrumenty akustyczne i urządzenia elektroniczne zostały zarejestrowane w różnych lokalizacjach, takich jak rezerwat przyrody Wiaczyń, opuszczony kanał w Łodzi, drewniana latryna we wsi Strzałki i wiele innych. Prezentowana tu kwadrofoniczna wersja materiału przygotowana na zaproszenie Canti Spazializzati, bazuje na nagraniach stworzonych na potrzeby kasety, jest to jednak nowy, różniący się pod wieloma względami miks.
Marta Sniady - Ore (2015) / 4:44
for two tibetan bowls and gong
Performer: Leszek Lorent
ore (ruda) - naturalnie występujący materiał, z którego można w sposób opłacalny wydobyć metal lub cenny minerał. Utwór jest studium możliwości dźwiękowych metalu w skali mikro. Wykonawca poprzez modyfikację siły nacisku, kąta padania i prędkości tarcia dwóch misek tybetańskich i gongu bada spektrum kolorystyczne powierzchni metalowych.
Pauline Oliveros - Sayonara Sirenade 20/21 (1966/200) / 4:26
W roku 2000 na zaproszenie oficyny Starkland Pauline Oliveros przygotowała wielokanałowy utwór bazujący na nagraniach zrealizowanych w roku 1966 w San Francisco Tape Music Center. W tamtym okresie Oliveros skomponowała m.in. “Bye Bye Butterfly” i “Big Mother Is Watching You”, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki elektronicznej. Krótko później, na skutek wydarzeń politycznych (wojna w WIetnamie, zabójstwo Kennedy’ego), Pauline porzuciła na wiele lat karierę kompozytorki na rzecz rozwoju praktyki deep listening. “Sayonara Sirenade 20/21” była jej pierwszą próbą stworzenia przestrzennej kompozycji bazującej na syntetycznych dźwiękach. Prezentujemy jej 4-kanałową wersję.
Beniamin Głuszek - Fale neutralne (2020)
5-kanałowy utwór poświęcony zagadnieniu translacji ludzkich fal mózgowych (EEG) na dźwięk jest częścią cyklu kompozycji i działań warsztatowych nawiązujących do koncepcji Neutrdromu Jerzego Rosłowicza. Wiele procesów w ludzkim mózgu zachodzi poza intencjami i świadomością, wzory rytmiczne i faktury tworzone przez fale mózgowych rejestrowane encefalograf są podstawą zastosowanego procesu kompozycyjnego odbywającego się pomiędzy podświadomością słuchaczki a odpowiedzią akustyczną przestrzeni.
O Artystkach i Artystach
Marta Śniady - kompozytorka utworów audio-wizualnych. Czerpie z kultury popularnej, Internetu i Telewizji. Nie traktuje swojej muzyki tylko jako sztuki dźwięku, ale szuka wielowarstwowych znaczeń, odniesień, powiązań. Jej utwory były prezentowane m.in. podczas: Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Frau Musica (Nova), Sacrum Profanum, Pulsar, Klang, RAMA, Musica Estranha i Percussion Plus.
https://soundcloud.com/martasniady
Bartek Kujawski jest muzykiem działającym od wielu lat na polskiej eksperymentalnej scenie niezależnej. W przeszłości wydał kilka płyt pod pseudonimem 8rolek, głównie w wytwórni Mik.Musik, ale także w kilku innych, grał na festiwalach na całym świecie (między innymi: Club Trasmediale DE, Vien Modern AT, Skiff RU, Unsound PL). Od kilku lat publikuje pod własnym nazwiskiem i gra w duecie TSVEY z Piotrem Połozem.
https://8rolek.bandcamp.com/
Beniamin Głuszek - twórca instalacji dźwiękowych, teoretyk muzyki. Główny przedmiot jego zainteresowań stanowi udźwiękowienie elektrycznej czynności ludzkiego mózgu (EEG). Swoje prace prezentował w Czechach, Holandii, Szkocji i Polsce – m.in. na festiwalach „Warszawska Jesień”, „AudioArt”, Przegląd Sztuki „Survival”.
*Pauline Oliveros (1932- 2016) - amerykańska kompozytorka i akordeonistka, heroina powojennej awangardy muzycznej, autorka filozofii i praktyki deep listening, jedna z założycielek pierwszego amerykańskiego centrum badawczego poświęconego muzyce eksperymentalnej (San Francisco Tape Music Center), wykładowczyni legendarnego Mills College.
http://deeplistening.org/
O Canti Spazializzati
Prowadzony od roku 2018 cykl warsztatowo-koncertowy poświęcony teoriom i praktykom muzyki eksperymentalnej skupionym na koncepcjach uprzestrzenniania kompozycji dźwiękowych stworzonych dla wielokanałowego nagłośnienia. Łączy ideę prezentacji nowych projektów muzycznych z umożliwieniem artystom rozwijania przestrzennych aspektów kompozycji dźwiękowej i stworzeniem platformy współpracy pomiędzy młodymi muzykami, kompozytorami i artystami dźwiękowymi. Cykl jest kontynuacją idei Canti Illuminati Festivalu poświęconego prezentacji nowych zjawisk w muzyce elektronicznej oraz wrocławskiej tradycji kwadrofonicznej (prezentowanej w rozbudowanym programie podczas 14. edycji Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival).
Kurator: Daniel Brożek
Zespół produkcyjny: Joanna Sokalska, Beniamin Głuszek, Jan Chrzan
organizator: Fundacja pozyTYwka
współorganizatorzy: Galeria Dizajn Bwa Wrocław
identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk (http://karolinapietrzyk.info/ ) + Mateusz Zieleniewski (http://www.mzieleniewski.com/ )
Cykl współfinansowany ze środków Miasta Wrocławia | www.wroclaw.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz